Odborný garant a moderátor: Robert Křepinský
Již pátý ročník konference - pokračování úspěšné akce z předchozích let.
Letos nové místo konání: Hotel Olympik Tristar Praha
Účastníci se prostřednictvím přednášek na aktuální témata ze současné BOZP seznámí s posledním vývojem v oboru i s tím, co tento vývoj znamená pro praxi na pracovištích. Přednášet budou odborníci, kteří se jednotlivými oblastmi dlouhodobě zabývají.
Vystoupí také zástupci orgánů státního dozoru a státní správy, kteří představí problematiku BOZP z hlediska institucí utvářejících politiku státu v této oblasti. Kromě kvalitních řečníků očekáváme také mnoho zajímavých hostů v plénu. Posluchači tak budou mít možnost potkat nejen podobně zaměřené kolegy, ale také přední osobnosti BOZP v České republice.
Konference bude mít doprovodný program v podobě prezentačních expozic významných dodavatelů pro oblast bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Plán výstavy ZDE.
Jak vypadal předchozí ročník?
⇒ záštita | Náměstkyně pro ochranu a podporu veřejného zdraví Ministra zdravotnictví ČR a hlavní hygieničky ČR | ⇒ záštita |
Zde můžete sledovat, postup prací na programu letošní konference. Postupně budeme doplňovat jména a podrobnější anotace k jednotlivým přednáškám. Dílčí změny vyhrazeny.
Zahájení
Chystaná novela nařízení vlády č. 361/2007 Sb., zapracovává nové evropské směrnice týkající se expozičních limitů chemických látek pro pracovní prostředí a upravuje také limity pro lokální svalovou a celkovou fyzickou zátěž. Jaké byly pro tuto úpravu důvody, co bude znamenat pro praxi na pracovištích a zejména zařazování prací do kategorií? Jaký se očekává vliv nových limitů na předcházení poškození zdraví osob z práce? Jaké jsou širší souvislosti ohrožení zdraví z práce, kde jsou přítomny rizikové faktory, které byly novelou upraveny a jaký celkový vliv má práce s těmito faktory na českou pracující populaci?
Při zaměstnávání cizinců vystavájí také otázky řešení bezpečnosti práce, zejména ve výrobních podnicích. Přednáška bude zaměřena na školení cizinců, na řešení adaptace ve výrobě a přístup k technologické přípravě výroby. Součástí bude řešení pracovních úrazů, pracovnělékařských prohlídek a také infekčních nemocí. Krátce se přednášející zmíní také o ubytování a požadavcích na tyto služby.
Užívání návykových látek zaměstnanci během výkonu práce přímo na pracovišti, práce „pod vlivem“ nebo přechovávání těchto látek v prostorách zaměstnavatele představuje pro každou firmu velké bezpečnostní riziko. Pro vedoucí pracovníky je jednoznačně výhoda, jestliže dokáží u zaměstnanců správně kontrolovat a prokazovat přítomnost návykových látek včetně alkoholu. Přednáška pojednává o postupech při detekci návykových látek včetně alkoholu na pracovišti dle platné legislativy, o prokazování stavu „pod vlivem“ a následných krocích.
(pokuty od orgánů inspekce práce a trestně-právní postih fyzických a právnických osob)
Dojde-li k porušení předpisů o BOZP ze strany zaměstnavatele a vznikne-li z tohoto důvodu závažný nebo dokonce smrtelný pracovní úraz zaměstnance, může docházet k souběhu správně-právní odpovědnosti zaměstnavatele (pokuty od orgánů inspekce práce) a trestněprávní odpovědnosti za těžké ublížení na zdraví nebo smrt podle předpisů trestního práva. Příspěvek bude zaměřen na rozbor otázky, zda tyto dva druhy odpovědnosti mohou být uplatňovány souběžně (vedle sebe), anebo zda uplatnění jednoho druhu odpovědnosti vylučuje uplatnění druhého druhu odpovědnosti.
Předání pracoviště je v BOZP opomíjeným tématem. Mnozí si myslí, že se předáním pracoviště zbavují odpovědnosti prakticky za vše, co se na něm od momentu předání přihodí. Ale je to skutečně tak jednoduché? Východiskem pro tuto přednášku byl průběh jednoho takového typického předání. To bude popsáno v úvodu přednášky, následovat bude rozbor definic pracoviště i procesu předání obecně. Na jejich základě budou naznačeny souvislostí, o kterých běžně neuvažujeme, ať už pracoviště předáváme nebo přebíráme. Na závěr bude autor informovat o tom, jak se posunul pohled na Údržbu staveb a plán BOZP, které prezentoval na předchozích ročnících konference v letech 2016 a 2017.
Powered by iCagenda