Hodnocení rizik je proces kvalitativního a kvantitativního určení rizika při práci pro zdraví a bezpečnost pracovníka. Užívá se různých metod a postupů, jejichž cílem je odhadnout možnost poškození zdraví člověka. Protože se jedná o zdraví člověka, užíváme též pojem hodnocení zdravotních rizik (health risk assasment).
Musíme si uvědomit, že celý systém managementu rizik je tvořen třemi základními částmi:
- vyhledáváním rizik
- hodnocením rizik a
- stanovením opatření.
Základem pro analýzu rizik při práci je systematické sledování všech faktorů pracovního prostředí a pracovních podmínek z hlediska zátěže lidského zdraví, bezpečnost pracovníků při práci a předpověď možností vzniku pracovních úrazů, nemocí z povolání či jiných poškození zdraví souvisejících s práci a pracovními podmínkami.
Analýza rizik probíhá v následujících krocích:
- identifikace nebezpečí
- identifikace exponovaných zaměstnanců
- hodnocení rizika
- zvážení, zda riziko může či nemůže být odstraněno
- rozhodnutí, zda je třeba uplatnit další opatření k odstranění nebo redukci rizika
- plán prevence rizik.
Pracovní rizika musí být znovu zhodnocena vždy při změnách na pracovišti jako jsou:
- změny technologií
- změny pracovních míst
- použití jiných materiálů, strojů, zařízení
- změny organizace práce apod.
V ČR byl zaveden v hygienické službě systém kategorizace prací- systém umožňuje souhrnné hodnocení úrovně zátěže zaměstnanců faktory rozhodujícími ze zdravotního hlediska o kvalitě pracovních podmínek, které jsou charakteristické pro danou práci na konkrétním pracovišti a míru zabezpečení ochrany zdraví pracovníků.
Pro zařazování prací do jednotlivých kategorií jsou vypracovány metody měření jednotlivých faktorů a kriteria pro hodnocení získaných výsledků:
- kategorie 1. není zvlášť vymezena
- kategorie 2. a 3. jsou definovány rozpětím hygienických limitů, přičemž v kategorii 2. nesmí být překročen přípustný limit
- kategorie 4. není definována u faktorů jako je
- pracovní poloha
- zátěž chladem
- psychická zátěž
- zraková zátěž.
Práce spojená s expozici několika faktorům se zařazuje do kategorie odpovídající nejnepříznivěji hodnocenému faktoru.
Kategorizace prací vychází z identifikace nebezpečí pro zdraví pracovníka a z hodnocení rizika práce. Proto jsou v soustavě faktorů především ty, které mají v této souvislosti dominující význam:
- hluk, vibrace, prach, mikroklima, chemické látky, ionizující záření, neionizující záření, fyzická zátěž, pracovní poloha, psychická zátěž, zraková zátěž, práce s biologickými činiteli