Jak mají být skladovány chemikálie ve škole? Máme skříň na chemikálie s odvětráváním, mohou tam být různé látky dohromady pouze oddělené policemi?
Máte-li skříň na chemikálie s odvětráváním (zřejmě tedy skříň pro ukládání hořlavých kapalin), můžete v ní na jednotlivých policích skladovat různé chemické látky (slovy právního předpisu nebezpečné chemické látky a chemické směsi). Přitom byste měli dodržet několik zásad, které ve vztahují k nakládání s chemickými látkami:
- Musí být zamezeno neoprávněnému užití chemických látek (zneužití – tj. uzamčením skříně a uložením klíčů pod správu konkrétní osoby, vč. uzamčení prostoru se skříní – kabinetu, skladu apod.).
- Skříň musí zabránit dopadu přímého slunečního světla.
- Látky ukládáme v souladu s bezpečnostním listem, kde jsou uvedeny informace, zda se vedle příslušné chemické látky nesmí vyskytovat konkrétně jmenovaná jiná látka – na jednotlivých policích tak smí být uloženy jen vzájemně kompatibilní látky.
- Látky se uchovávají v originálních baleních – víkem nahoru, nikdy ne balením podobným obalům od nápojů, které jsou kompatibilní s ukládanou látkou (látka je nerozpouští, nerozkládá, látka v nich chemicky nereaguje (takové obaly je vhodné použít i pro odpad z těchto látek).
- Hořlavé kapaliny se podkládají záchytnými vanami. Totéž lze doporučit pro skladování žíravin.
- Neslučitelné látky musí být skladovány odděleně, tj. 3 metry od sebe, kyseliny od zásad, kyseliny jen do výše 1,5 m.
- Neslučitelné látky - chemické látky s akutní toxicitou kategorie 1 a 2 (dříve vysoce toxické látky) musí být skladovány vysloveně úplně odděleně, tj. vždy v jiném úložném prostoru, pod zámkem, s přísnou evidencí příjmu a výdeje. Evidence se nevztahuje na speciální ochrannou dezinfekci, dezinsekci a deratizaci a na výbušniny).
- Musíte zpracovat seznam uložených chemických látek a zpracovat protokol o nezařazení.
- Musíte stanovit pravidla pro činnost při úniku chemické látky a pro případ havárie, vč. stanovení přivolání lékaře a hasičů (ale i policie).
- Musíte vypracovat pravidla 1. pomoci odsouhlasená toxikologickým pracovištěm – nezapomeňte na vhodné vybavení lékárničky podle charakteru = vlastností používaných chemických látek.
- Musíte stanovit technická opatření (např. větrání, odsávání, popř. signalizaci úniku chemické látky – např. sirovodíku ve velkých koncentracích). Při překročení limitu nejvyšší přípustné koncentrace je krátkodobá nepřetržitá expozice pracovníka max. 15minutová, a to je možné opakovat max. 4x za 8hodinovou směnu s odstupem hodiny.
- V rámci přípravy na povolání, v rozsahu nezbytném pro naplnění rámcových vzdělávacích programů smějí mladiství s látkami manipulovat pouze pod trvalým dohledem odpovědné osoby nebo osoby s odbornou způsobilostí.
- Stanoví se pravidla pro přidělení, používání, ošetřování a ukládání OOPP. Z nich můžeme jmenovat masky, polomasky s filtry proti částicím, parám, plynům a proti radioaktivnímu prachu s vhodnou lícnicovou částí (některý filtr chrání proti látce, ale ne celou dobu proti koncentraci, hygienická rouška nemá filtrační schopnost), izolační dýchací přístroje s přívodem vzduchu, rukavice na ochranu před chemickými látkami a biologickými činiteli, ochranné oděvy (viz prezentace).
- Stanoví se způsob poučení všech, kdo budou nakládat s chemickými látkami (dříve, než s nimi začnou nakládat, vč. informace chování látky při manipulaci s nimi = upozornění na rizika) – pozor na zákaz manipulace těhotnými ženami a kojícími matkami, v případě chemických látek s akutní toxicitou 1. a 2. kategorie toto školení může provést lékař nebo chemik s vysokoškolským vzděláním (blíže viz § 44b zákona č. 258/2000 Sb.).
- Stanoví se pravidla nakládání s odpady z chemických látek a shromažďovací místa takových odpadů, vč. vyhotovení Identifikačních listů nebezpečného odpadu.
Na dotaz odpověděl Ing. Jiří Tilhon, Ph.D., LL.M. (https://www.bozpinfo.cz/jak-skladovat-chemicke-latky-ve-skole)