Hluk

Návod pro výběr, používání, ošetřování a údržbu chráničů sluchu poskytuje norma ČSN EN 458 (832111) Chrániče sluchu - Doporučení pro výběr, používání, ošetřování a údržbu - Návod.

Měření hluku

Při posuzování hluku na pracovištích se rozlišují měření hluku na pracovním místě, měření hluku v pracovním prostoru, měření hlukové zátěže jednotlivce.

  • Měření na pracovním místě se provádí v případech, kdy se pracovník zdržuje převážně na jednom pracovním místě a zbývající expozice hluku je nepodstatná.
  • Měření hluku v pracovním prostoru se uskutečňuje v případech, kdy v pracovním prostoru je rozmístěno větší množství obdobných zdrojů hluku a lidé při práci mění pracovní místa.
  • Přímé měření hlukové zátěže jednotlivce se provádí v případech, kdy pracovník mění často pracovní místo a hluk na jednotlivých místech je značně rozdílný. Pro přímé měření hlukové zátěže se používají osobní hlukové expozimetry.

Základním deskriptorem pro popis hluku v pracovním prostředí je hladina akustického tlaku Lp [dB], vztažená k referenčnímu akustickému tlaku 20 µPa, který odpovídá prahu slyšení na kmitočtu 1000 Hz.

Vyjádření úrovně hluku v decibelech jednak vystihuje fyziologii slyšení, kdy lineární přírůstek sluchového vjemu odpovídá relativní změně podnětu (Fechner-Weberův zákon), jednak umožňuje přehlednější třídění hlukových údajů, neboť dynamický rozsah od prahu slyšení 20 µPa do prahu bolesti 200 Pa, tj. 7 řádů, je pokryt rozsahem 140 dB. Je však třeba mít na paměti, že hladina akustického tlaku je energetická veličina a že lineární přírůstky hladin odpovídají kvadratickému nárůstu akustického tlaku. Například těsně nad prahem slyšení je nárůst hladiny akustického tlaku o 2 dB nevýznamný, na 100 dB však stejný nárůst znamená podstatné zvýšení expozice zaměstnance.

Kritéria pro výběr chráničů sluchu

Chrániče sluchu musí být zvoleny tak, aby odstranily riziko poškození sluchu hlukem nebo je snížily na minimum. Vybrané chrániče by měly snižovat hladinu hluku za chráničem sluchu (na bubínku) pod přípustnou akční hladinu danou národními legislativními předpisy. Výběru chráničů sluchu se má účastnit přímo zaměstnanec, neboť účinnost chráničů závisí především na tom, zda jsou správně a trvale používány. Proto je důležité vzít v úvahu i subjektivní hlediska, jako je pohodlí či obtěžování, protože právě to může snižovat dobu, po kterou jsou chrániče sluchu skutečně nošeny.

Typy chráničů sluchu

Existuje mnoho typů chráničů sluchu. Lze je rozdělit na zátkové chrániče sluchu, mušlové chrániče sluchu a akustické (protihlukové) přilby. Po stránce funkční se dělí na pasivní a nepasivní.

Parametry chráničů sluchu a jejich vliv na výkon

Výkon chráničů závisí hlavně na jejich schopnosti útlumu zvuku. Útlum chráničů může být definován následujícími parametry, uváděnými výrobcem:

  • střední hodnota útlumu zvuku a směrodatná odchylka
  • útlum ve vysokých kmitočtech - H (> 2 kHz)
  • útlum ve středních kmitočtech - M (0.5-2 kHz)
  • útlum v nízkých kmitočtech - L (<0.5 kHz)
  • jednočíselné ohodnocení - SNR (Single Number Rating)

Postup při výběru nejvhodnějšího typu chráničů sluchu

Při výběru chráničů sluchu hodnotíme dostupné výrobky podle následujících hledisek:

1.) značka CE
2.) požadavky na útlum
3.) pohodlí uživatele, zdravotní obtíže
4.) podmínky pracovního prostředí, ergonomická hlediska (např. činnost a zvláštní úkoly uživatele)
5.) kompatibilita s ostatními OOP
vybrané chrániče sluchu

1. značka CE

značka CEPři výběru chráničů sluchu pro ochranu sluchu v pracovním prostředí je důležité vybírat z výrobků označených značkou shody CE, která vyjadřuje, že výrobek splňuje technické požadavky stanovené ve všech právních předpisech, které se na něj vztahují, a že byl při posouzení shody dodržen stanovený postup.

2. požadavky na útlum

  1. zjistit informace o hluku na pracovišti

  2. zjistit charakteristiky útlumu chráničů sluchu

  3. stanovit odhad hladiny hluku za chráničem sluchu (na bubínku)

Pro správnou volbu chráničů sluchu je nutné znát hluková rizika na konkrétním pracovišti.

Kromě hladiny akustického tlaku A je rovněž nutné při výběru chráničů zohlednit kmitočtové složení hluku (např. zda ve Vašem pracovním prostředí převažují vysokofrekvenční zvuky) a charakter hluku (ustálený, proměnný nebo impulsní). Dále je nutné vzít v úvahu důležitost komunikace a slyšitelnost výstražných a vyzývacích signálů a v případě specifického hlukového prostředí určit, zda existují speciální požadavky na ochranu sluchu.

Měřením hluku se zabývají specializované firmy, jejichž nabídku najdete i na internetu. Pro soukromé potřeby Vám postačí orientační měření hluku hlukoměrem, který můžete zakoupit v našem e-shopu.

Výběr chráničů sluchu podle útlumu 

Vybrané chrániče sluchu musí snižovat hladinu hluku v uchu uživatele pod tzv. akční hladinu, jak je stanovena v národních právních předpisech.

Čím vyšší útlum, tím lepší?

Správný je přiměřený útlum.

  Příklad: hladina vyvolávající akci je 85 dB

Je mylné domnívat se, že čím vyšší je útlum, tím je chránič sluchu lepší.

Nejvhodnější chránič sluchu zajišťuje, aby byla hladina hluku na ušním bubínku uživatele asi o 5 až 10 dB nižší než hladina vyvolávající akci.

Zaměstnanci by neměly být poskytovány chrániče sluchu snižující hluk o více než 15 dB pod hladinu vyvolávající akci.

hladina hluku za chráničem sluchu (na bubínku)

hodnocení ochrany sluchu

> 85 dB nedostatečná
80 dB - 85 dB přijatelná
75 dB - 80 dB dobrá
75 dB - 70 dB přijatelná
< 70 dB nadměrná
Nadměrný útlum může bránit komunikaci a slyšitelnosti výstražných signálů. Uživatel se zároveň může cítit izolovaný od okolního prostředí. V důsledku toho nemusí být chrániče sluchu nošeny po celou dobu expozice a ochrana sluchu může být významně snížena.

Komunikace a slyšitelnost výstražných signálů

Používání chráničů sluchu může vést ke zhoršené komunikaci. Varovné, výstražné a vyzývací signály v hlučném prostředí by měly být zvoleny tak, aby je uživatelé chráničů sluchu mohli slyšet. Slyšitelnost signálů by měla být v praxi ověřena.

Limity útlumu aneb kam až se dá v ochraně sluchu před hlukem jít

V extrémně hlučném prostředí může být nutné použít kombinaci zátkové chrániče sluchu + mušlové chrániče nebo zátkové chrániče sluchu + akustická (protihluková) přilba. Výsledný útlum není v žádném případě pouhým aritmetickým součtem útlumů obou chráničů. Na přenosu zvuku do vnitřního ucha se podílí i tzv. kostní vedení.

Odhad efektivní hladiny akustického tlaku A za nasazenými chrániči sluchu

Existují 4 metody vyhodnocení efektivní hladiny akustického tlaku A za nasazenými chrániči sluchu, sloužící k vyhodnocení míry ochrany poskytované chrániči sluchu:

metoda oktávovových pásem nejpřesnější metoda; výpočet vychází z hladin akustického tlaku v oktávových pásmech na pracovišti a z údajů o útlumu posuzovaného chrániče sluchu
metoda HML
metoda je založená na hodnotách tří indexů útlumu H, M,L, které se určují z údajů o útlumu chrániče v oktávových pásmech; z kombinace těchto hodnot s naměřenými hladinami akustického tlaku A a C hluku se vypočítá hodnota předpokládaného snížení hladiny akustického tlaku (PNR); PNR se odečte od naměřené hladiny akustického tlaku A, čímž se určí hladina akustického tlaku A za nasazenými chrániči sluchu
zkrácená metoda HML
hladina akustického tlaku A za nasazenými chrániči sluchu se vypočte odečtením hodnot H, M, L od naměřené hladiny akustického tlaku v daném frekvenčním pásmu
metoda SNR
hladina akustického tlaku A za nasazenými chrániči sluchu se získá odečtením hodnoty SNR od hladiny akustického tlaku na pracovišti

Všechny metody jsou podrobně popsané v přílohách A a B ČSN EN 458 (832111) Chrániče sluchu - Doporučení pro výběr, používání, ošetřování a údržbu - Návod.

3. pohodlí uživatele, zdravotní obtíže

Aby zaměstnanci chrániče sluchu správně - nebo vůbec - používali, je velmi důležité brát při výběru chráničů v úvahu pohodlí a umožnit uživatelům vlastní výběr. Před výběrem chráničů by mělo být také zjištěno, zda uživatel měl nebo má jakékoliv problémy se sluchem nebo je léčen z důvodů ušního nebo kožního onemocnění. KLIKNĚTE ZDE PRO VÍCE INFORMACÍ O VÝBĚRU CHRÁNIČŮ SLUCHU PODLE KRITÉRIA POHODLÍ A ZDRAVOTNÍCH OBTÍŽÍ

4. podmínky pracovního prostředí, ergonomická hlediska

Teplota a vlhkost

Fyzická práce v prostředí s vysokými teplotami a/nebo vlhkostí může způsobit silné pocení pod dosedacími polštářky mušlových chráničů. V takových podmínkách by měly být upřednostněny zátkové chrániče sluchu. Jako opatření proti pocení je možné pod dosedací polštářky chráničů použít tenké savé návleky. Je však nutné vzít v úvahu, že použitím návleků může být snížen účinek chráničů. Měly by být upřednostněny výrobky s údaji o útlumu kombinace mušle a návleku. Útlum mušlových chráničů (přilnavost těsnících polštářků) mohou ovlivnit i extrémně nízké teploty.

Znečištění

V pracovním prostředí, které je zdrojem nečistot a prachu, je důležitá prevence ušních zánětů a podráždění pokožky ucha. Měly by být vybrány takové chrániče sluchu, které je možné snadno zavádět do uší i vyndávat a přitom nedochází k jejich znečištění špinavýma rukama. Naprosto nevhodné jsou pěnové "špunty do uší" a podobné zátkové chrániče sluchu. Vhodné jsou omyvatelné zátkové chrániče se stopkou nebo úchytem, vytvarované zátkové chrániče spojené náhlavním či týlovým obloukem, individuálně zhotovené chrániče nebo mušlové chrániče. Chrániče spojené šňůrkou nebo náhlavním obloukem mají zároveň výhodu v tom, že je můžete mít stále "po ruce" kolem krku.

5. kompatibilita s ostatními OOP

Chrániče sluchu musí dobře "sedět" a těsnit i v použití s dalšími OOPP, jako jsou ochranné oděvy, kukly, obličejové štíty, respirátory, přilby, atp. Je vhodné zvolit v případě dostupnosti takové ochranné prostředky, kde jsou ochranné funkce sloučeny do jednoho výrobku nebo které takovou kombinaci umožňují.

Osoby používající brýle by měly dát přednost zátkovým chráničům sluchu. Při použití mušlových chráničů sluchu mohou rámečky brýlí nebo hlavové pásky překážet správnému dosednutí těsnících polštářků kolem uší.

Cena

Při výběru chráničů sluchu hraje samozřejmě roli i jejich cena. Pěnové "špunty do uší" jsou jednorázově levné, ale při častém použití Vás budou stát mnohem víc, než kvalitní lamelové chrániče sluchu nebo mušlové chrániče s životností v řádech měsíců až let.

Samostatnou kapitolou jsou individuální chrániče sluchu vyrobené na míru podle otisků uší. Kromě účinné ochrany sluchu poskytují uživateli nejvyšší možné pohodlí, skvěle vypadají a mohou majiteli sloužit několik let. Na rozdíl od univerzálních zátkových chráničů sluchu v uších skvěle sedí, aniž by jakkoliv tlačily, a snadno se zavádí do uší i vyjímají. To vše přispívá k lepší pohodě pracovníků, ke snížení pracovního stresu, lepší koncentraci na práci a v konečném důsledku ke zvýšení pracovní výkonnosti. Vzhledem k dlouhé životnosti - 4 roky i déle - představují chrániče sluchu na míru v dlouhodobém horizontu také nezanedbatelnou úsporu za jednorázové prostředky na ochranu sluchu.

 

zdroj: https://www.auris-audio.cz/jak-vybrat-nejlepsi-spunty-do-usi a https://szu.cz/temata-zdravi-a-bezpecnosti/pracovni-prostredi-a-zdravi/faktory-pracovniho-prostredi/fyzikalni/hluk-prac/hluk-v-prac-prost/