Pracuji 7 let jako dělník a z důvodu těžké práce se mi na obou rukou vytvořila Dupuytrenova kontraktura a ruce mě velice bolí. Na pravidelné prohlídce jsem to nahlásil lékaři. Ten mi řekl, abych si vzal dovolenou a přes vánoce se nechal odoperovat. Je možné toto onemocnění brát jako nemoc z povolání? Mimo jiné už jsem měl operovaný skákavý prst a na druhé ruce mám stejný problém. Na pracovišti se bojím cokoliv nahlásit, bojím se potíží. Mám zkusit žádat o radu praktika, aby mě poslal k lékaři, který posuzuje nemoc z povolání, nebo nejdříve vše hlásit nadřízenému? Pokud by mě přeřadil na jinou pozici, tak potíže stejně nezmizí a dle mého názoru bych pozbyl nároku na šanci na uznání nemoci z povolání.
Jsem zdravotní sestra na operačním sále a byla mi uznána nemoc z povolání, mám alergii na latex. Chtěla jsem se zeptat, jestli musím přijmout jakoukoli jinou práci, kterou mi zaměstnavatel nabídne?
Odpovědi na nejčastější dotazy ohledně nemocí z povolání
V roce 2013 mi bylo uznáno ohrožení nemocí z povolání. Dostala jsem výpověď podle § 52 písm. d) zákoníku práce, odstupné za rok, pobírala jsem rentu. V roce 2015 zaměstnavatel rentu zrušil. Mám nárok na rentu, když ohrožení nemocí z povolání stále trvá?
Byla mi uznána nemoc z povolání z důvodu kontaktní alergie na gumové rukavice. Pracuji 2. rokem jako uklízečka ve škole, momentálně jsem ještě v pracovní neschopnosti. Zaměstnavatel se brání výpovědi ze zdravotních důvodů, a proto mě chce na této stejné pozici nechat. Odůvodňuje to tím, že mi 12 platů nedá a že tedy nebudu používat gumové rukavice, ale plátěné či bavlněné, a že nebudu vytírat, ale pouze jezdit s čistícím strojem a vysypávat smetí. K tomu chci podotknout pár věcí. Můžu pracovat v této pozici pouze s výše uvedenými OOPP a zároveň neporušovat BOZP? Dle mého názoru se mi radikálně a zcela mění pracovní náplň, která byla ve smlouvě sjednána, právě vzhledem k mému zdravotnímu omezení a uznání nemoci z povolání. Může mě v této pozici i přesto dále zaměstnávat? Spadám tedy zřejmě i do jiné kategorie práce a domnívám se, že toto vše přece musí zaměstnavatel vyřešit a do té doby nemůžu nastoupit do práce, ač bych chtěla. Nechci však být záhy zaměstnavatelem propuštěna za nedodržování BOZP nebo pro nadbytečnost, protože je už teď jasné, že v práci dle jeho návrhu nebudu využitá. Můžete mi prosím poradit, co v tomto případě dělat?
Byla mi zpětně přiznaná nemoc z povolání, jelikož jsem byla na neschopence od ledna 2015 do září 2016. Následně jsem dostala výpověď kvůli nemoci z povolání, čekám ještě na odstupné. Teď se řeší náhrada za ztrátu na výdělku. Průměrný výdělek jsem měla 16 000 Kč a vypočítali mi náhradu kolem 18 000 Kč, nemocenské dávky jsem měla kolem 11 000 Kč, což mi přijde dost málo. Pak jsem žádala o rentu a v práci mi řekli, že ji dostanu až po uplynutí doby, kdy budu čerpat odstupné. Přitom si myslím, že to s tím nemá nic společného. Dostala jsem v září ještě invalidní důchod (1. stupeň) a momentálně jsem vedená na úřadu práce. Mám tedy nárok na rentu hned a má být odškodnění za ztrátu na výdělku vyšší?
Trpím nemocí z povolání, která mi vznikla v důsledku práce u zaměstnavatele, u kterého jsem pracoval před 16 lety. Pracovní poměr skončil z jiných důvodů. Zaměstnavatel mi vyplácí doplatek z důvodu této nemoci z povolání. V současné době mi byla zjištěna druhá nemoc z povolání v důsledku práce u téhož zaměstnavatele. V současnosti mám již více než 16 let jiného zaměstnavatele. Má můj bývalý zaměstnavatel, u kterého mi vznikly dvě nemoci z povolání, povinnost vyplácet mi nějakou rentu, tj. rozdíl mezi mou současnou průměrnou mzdou a mzdou, kterou bych dosahoval u svého bývalého zaměstnavatele?