Podle § 46 odst. 6 zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, ve znění pozdějších předpisů, jsou prováděcím právním předpisem stanovené fyzické osoby, které mají být zařazeny na pracoviště s vyšším rizikem vzniku infekčních onemocnění, povinny podrobit se ve stanoveném rozsahu stanovenému druhu zvláštního očkování. Zaměstnavatel může na základě vyhodnocení rizik a po dohodě s lékařem pracovnělékařské péče nabízet i další očkování.
Prováděcím předpisem je vyhláška č. 537/2006 Sb., o očkování proti infekčním nemocem, ve znění pozdějších předpisů. V § 2 vyhlášky je definováno zvláštní očkování. Jedná se o očkování, které souvisí s profesí – očkování proti virové hepatitidě A, virové hepatitidě B, vzteklině. Dříve se provádělo také zvláštní očkování proti chřipce, ale to již vyhláška neupravuje. Naopak novelou vyhl. č. 355/2017 Sb. přibylo v § 11a zvláštní očkování proti spalničkám. Mimořádné očkování, jak už napovídá název, se provádí v mimořádných situacích. Například při povodních se očkovaly určité ročníky dětí z obavy, aby nevznikla epidemie žloutenky typu A, nebo v případě pandemie chřipky.
Zvláštní očkování proti virové hepatitidě A a virové hepatitidě B se provede u zaměstnanců a příslušníků základních složek integrovaného záchranného systému stanovených zákonem o integrovaném záchranném systému (z. č. 239/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů) nově přijímaných do pracovního nebo služebního poměru (§ 10 vyhl. č. 537/2006 Sb.). Zvláštní očkování proti vzteklině u fyzických osob pracujících na pracovištích s vyšším rizikem vzniku vztekliny, což jsou laboratoře, kde se pracuje s virulentními kmeny vztekliny (§ 11). Zvláštní očkování proti spalničkám se provede u fyzických osob, které jsou nově přijímány do pracovního nebo služebního poměru na pracovišti infekčním nebo dermatovenerologickém (§ 11a).
Vyhláška definuje ještě v § 2 odst. 2 pravidelné očkování, které se provádí jako
a) základní očkování, při kterém se podává jedna nebo více dávek očkovací látky potřebných k dosažení specifické odolnosti proti dané infekci, a
b) přeočkování, při kterém se podává obvykle jedna dávka očkovací látky, která opětovně navodí požadovaný stav odolnosti proti dané infekci.
V době koronavirové byly ve vyhlášce ještě § 8 a 10a, které upravovaly pravidelné a zvláštní očkování proti nemoci covid-19. Ty se však záhy zrušily.
Na pracoviště s vyšším rizikem vzniku infekčních onemocnění (uvedená v § 16 odst. 1 a 2 vyhl. č. 537/2006 Sb.) mohou být fyzické osoby (při vícedávkovém očkování) zařazeny nejdříve po podání druhé dávky očkovací látky za předpokladu, že další očkování bude ukončeno v předepsaném termínu.
Pokud tedy má pracovník například zdravotnického nebo sociálního zařízení ze zákona nárok na očkování, zaměstnavatel se domluví se smluvním poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo s praktickým lékařem zaměstnance, případně se zdravotním ústavem, aby očkování provedl. U virové hepatitidy B se to týká lidí nad 45 let, ti mladší jsou již očkováni v dětství.
Pokud je očkování povinné podle zákona, hradí ho stát. Očkovací látku dostane zařízení zdarma a lékař výkon vykáže na pojišťovnu. Pokud ne, očkování platí zaměstnavatel z vlastních zdrojů.
V případě pracovních cest například do tropických oblastí, mohou pro zaměstnance být povinná další očkování. Přehled povinných a doporučených očkování podle jednotlivých zemí je uveden zde: https://centrumcestovnimediciny.cz/povinna-a-doporucena-ockovani/.
Podle § 103 odst. 1 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen zajistit, aby práce v případech stanovených zvláštním právním předpisem vykonávali pouze zaměstnanci, kteří se podrobili zvláštnímu očkování nebo mají doklad o odolnosti vůči nákaze. Dále je povinen sdělit zaměstnancům, jakým druhům očkování souvisejícím s výkonem práce jsou povinni se podrobit, a nahradit zaměstnanci případnou ztrátu na výdělku a podle § 106 odst. 4 písm. b) zákoníku práce je zaměstnanec povinen se očkováním stanoveným zvláštními právními předpisy podrobit.
Pokud to vyžaduje riziko práce, zaměstnavatel zaměstnancům poskytuje i jiná očkování, než ta, která jsou jasně dána právními předpisy. To musí vyhodnotit na základě vyhodnocení rizik, po dohodě s lékařem pracovnělékařské péče. Například očkování proti klíšťové encefalitidě, pokud zaměstnanec pracuje v lese.
Očkování, která nejsou povinná podle právních předpisů, však může jen nabízet a hradit, protože jsou pro zaměstnance v konkrétní profesi vhodná, ale nemůže je zaměstnanci nařídit.
Pokud se objeví negativní alergická reakce lidského organismu na očkování stanovené zaměstnanci předpisem, hodnotí se to jako pracovní úraz.
- HRUBÁ, Kateřina. Očkování zaměstnanců, Portál Bozpinfo, dostupné z: https://www.bozpinfo.cz/ockovani-zamestnancu.