Jak mají být skladovány chemikálie ve škole? Máme skříň na chemikálie s odvětráváním, mohou tam být různé látky dohromady pouze oddělené policemi?
Jak mají být skladovány chemikálie ve škole? Máme skříň na chemikálie s odvětráváním, mohou tam být různé látky dohromady pouze oddělené policemi?
Učitelé hrají nezastupitelnou roli ve vzdělávání a výchově mladé generace. Jejich práce však není bezriziková a je spojena s řadou výzev, které mohou ovlivnit nejen jejich profesionální, ale také osobní život. Ochrana zdraví a bezpečnosti učitelů by měla být prioritou pro školy, státní instituce i rodiče.
Kampaň Zdravé pracoviště 2023–2025 Evropské agentury pro BOZP je zaměřena na digitální technologie. Jejich nárůst pociťujeme v osobním životě, na pracovištích i ve školách. Organizátoři semináře Bezpečnost a ochrana zdraví ve školství z pohledu legislativy – digitální technologie na pracovišti, který se konal online 12. června, propojili téma digitálních technologií a školství.
Blíží se konec školního roku a s ním i různé školy v přírodě, školní zájezdy nebo výlety. Právní úprava se dlouhodobě příliš nezměnila. Základem právní úpravy bezpečnosti a ochrany zdraví dětí a žáků ve školách je § 29 školského zákona, zákon o ochraně veřejného zdraví, který upravuje pravidla pro zotavovací akce a školy v přírodě z hlediska ochrany zdraví, a stále platný Metodický pokyn k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví dětí, žáků a studentů ve školách a školských zařízeních zřizovaných MŠMT z roku 2005.
Pro členy dobrovolných hasičů a osoby vykonávající vzdělávání dětí na téma připravenost na mimořádné události na lokální úrovni řešitelský tým projektu Komplexní snižování rizik katastrof epidemiologického, přírodního a technického charakteru budováním resilience na lokální úrovni (REZIMAS) zpracoval edukativní plakát VZDĚLÁVÁNÍ DĚTÍ V OBLASTI RESILIENCE NA LOKÁLNÍ ÚROVNI a dotazník PŘIPRAVENOST DĚTÍ V PŘÍPADĚ MIMOŘÁDNÝCH UDÁLOSTÍ NA LOKÁLNÍ ÚROVNI.
V rámci celoevropské kampaně Zdravé pracoviště 2023–2025 s názvem Bezpečná a zdravá práce v digitálním věku se 21. června 2023 konal online seminář Bezpečnost práce a ochrana zdraví ve školství z pohledu legislativy a duální vzdělávání.
Je to poněkud zvláštní a nekoncepční, ale žákům a studentům škol – základních, základních uměleckých, středních škol, konzervatoří, jazykových škol s právem státní jazykové zkoušky, vyšších odborných a vysokých škol – odpovídá za škodu vzniklou při vyučování, resp. studiu nebo v přímé souvislosti s ním škola stejně jako zaměstnavatel zaměstnancům, tedy podle zákoníku práce. Třeba za věcnou škodu nebo za škodu na zdraví. Určuje to § 391 zákoníku práce. Rozsah odpovědnosti není vždy stejný. Odpovědnost studentům základních škol a základních uměleckých škol (dle § 391 odst. 2zákoníku práce) je přísnější, objektivní, nezáleží, zda škola něco zavinila, kdežto odpovědnost ostatních škol – např. středních a vysokých – nastává za podmínky, že škoda vznikla porušením právních povinností (§ 391 odst. 3 a 4 zákoníku práce).