Často kladené dotazy - Pracovní úrazy

Pracovní úrazy

Moje manželka (56let) pracuje ve zdravotnictví a při polohování pacienta u ní došlo v srpnu 2014 k vykloubení palce levé ruky (luxaci), který byl předtím v březnu 2014 operačně nahrazen totální endoprotézou a po operaci, dle vyjádření operatéra, plně funkční. Událost byla řádně zaevidována jako pracovní úraz, následovala další operace a od pojišťovny byly vyplaceny "trvalé následky", bolestné a ztráta na výdělku. Žena zažádala o invalidní důchod, byl jí přiznán částečný - 1. stupeň (potvrzení ještě nemá). V ruce má středně těžkou poruchu úchopu a na druhé ruce se objevila rhisantrosa kloubu palce, což jí znemožňuje nadále pracovat na stejné pozici. Zajímá nás, zda ji organizace, ve které nyní pracuje, musí nabídnout jiné místo, jakou dostane pracovní smlouvu, jestli jí například za rok nebude toto místo zrušeno, jakým způsobem a jak dlouho má nárok na proplácení doplatku do původního platu a jestli by byl doplácen i v případě podání výpovědi, ať už ze strany její, nebo zaměstnavatele.

Odpověď

Se zaměstnancem byl rozvázán pracovní poměr z důvodu ztráty zdravotní způsobilosti pro pracovní úraz (odstupné a renta probíhá). On uplatňuje nově odškodnění jako OSVČ, kterou byl po dobu trvání pracovního poměru u zaměstnavatele. 

Odpověď

Pracuji jako kuchař v zámecké restauraci. Když jsem spolu s manažerem restaurace vynášel příborník do vyššího patra, stal se mi pracovní úraz - natrhl se mi sval na loktu pravé ruky. Upozorňoval jsem na to manažera, ale nevěnoval tomu pozornost. Zapsal jsem úraz do knihy úrazů a vše nahlásil lékaři na chirurgii. Mám natržený sval a léčení si vyžádá 4 - 6 týdnů. Když jsem informoval zaměstnavatele, nejdřív mi popřál brzké uzdravení, ale následně mi řekl, že má 10 svědků na to, že jsem požil alkohol, že jsem neodhadl hmotnost břemene a že mi nic nezaplatí. Končí mi smlouva na dobu určitou, zámek se bude po sezóně zavírat. Alkohol jsem nepožil, žádné testování neproběhlo, pouze někdo v mé nepřítomnosti dopsal do knihy úrazů, že jsem požil alkohol, aby zaměstnavatel nemusel nic platit.

Odpověď

Manželka pracuje v LDN jako zdravotní sestra. Vloni měla bércový vřed. Nyní v zaměstnání při zvedání pacienta společně s druhou sestrou se jí rána na noze opět otevřela a léčení bude trvat delší dobu. Může jít o pracovní úraz?

Odpověď

Stal se mi pracovní úraz. Po operaci jsem šel na plánovanou rehabilitaci kvůli tomuto pracovnímu úrazu, vypadl jsem z autobusu na koleno, které mi prasklo. Bude tento další úraz také pracovní?

Odpověď

Kdy se považuje úraz na služební cestě za úraz pracovní a kdy nikoliv?

Čtěte, jak to rozhodly soudy