POŽÁRNÍ OCHRANA

Právní úpravu požární ochrany představuje především Zákon o požární ochraně a na jeho základě vydané prováděcí předpisy. Zákon o požární ochraně prošel za dobu své platnosti několika významnými změnami, které je vhodné ve vztahu k požární prevenci připomenout. Zásadní změna zákona reagující na společensko-ekonomické změny přišla se zákonem č. 203/1994 Sb., a mimo jiné spočívala v rozdílném nastavení rozsahu povinností pro právnické a podnikající fyzické osoby, tehdy v závislosti na požárním nebezpečí objektů nebo činností. Další změnou provedenou zákonem č. 237/2000 Sb., se již Zákon o požární ochraně v oblasti naplňování povinností právnických a podnikajících fyzických osob v podstatě dostal do současně platného znění.

Kromě Zákona o požární ochraně se však oblasti požární ochrany dotýkají i právní předpisy z jiných oblastí a z těch nejvýznamnějších je třeba zmínit zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon) a zákon č. 22/1997 Sb. o technických požadavcích na výrobky a o změně a doplnění některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen Zákon č. 22/1997 Sb.).

Právní úprava požární ochrany

Stanoví podmínkyy pro účinnou ochranu života a zdraví občanů a majetku před požáry. Ukládá povinnosti pro ministerstva a jiné správní úřady, právnické a fyzické osoby, stanoví postavení a působnosti orgánů státní správy a samosprávy na úseku požární ochrany.

Základním principem zákona ve vztahu k právnickým a podnikajícím fyzickým osobám je rozdílné nastavení povinností v závislosti na míře požárního nebezpečí provozovaných činností. Rozsah povinností pro jednotlivé kategorie právnických a podnikajících fyzických osob závisí na tom, jakou provozovanou činnost právnická nebo podnikající fyzická osoba vykonává.

ORGANIZACE PROVÁDĚJÍCÍ ČINNOSTI SE ZVÝŠENÝM A VYSOKÝM POŽÁRNÍM NEBEZPEČÍM
  • Zákon č. 133/1985 Sb., Zákon o požární ochraně
  • Vyhláška č. 246/2001 Sb., o stanovení podmínek požární bezpečnosti a výkonu státního požárního dozoru (vyhláška o požární prevenci)
ORGANIZACE PROVÁDĚJÍCÍ ČINNOSTI BEZ ZVÝŠENÉHO POŽÁRNÍHO NEBEZPEČÍ

Zákon dále stanoví základní povinnosti fyzických osob v oblasti požární ochrany - při předcházení vzniku požáru a po vzniku požáru a rovněž určuje orgány a činnost státního požárního dozoru a stanoví postihy vyplývající z porušení právních předpisů. Významná část zákona upravuje činnost jednotek požární ochrany.

Tato vyhláška stanoví podmínky požární bezpečnosti pro

  • svařování, jímž se rozumí tepelné spojování, drážkování a tepelné dělení kovových i nekovových materiálů, pokud jsou prováděny otevřeným plamenem, elektrickým obloukem, plazmou, elektrickým odporem, laserem, třením, aluminotermickým svařováním, jakož i používání elektrických pájedel a benzínových pájecích lamp, a
  • nahřívání živic v tavných nádobách.

Podmínky požární bezpečnosti stanovené touto vyhláškou se vztahují na svařování a nahřívání živic v tavných nádobách provozované právnickými osobami a fyzickými osobami vykonávajícími podnikatelskou činnost podle zvláštních předpisů. Na ostatní fyzické osoby se podmínky požární bezpečnosti rovněž vztahují, jen pokud není dále stanoveno jinak.

Tato vyhláška stanoví technické podmínky požárních dveří, kouřotěsných dveří a kouřotěsných požárních dveří k zabezpečení požární ochrany staveb a technologií.

Tato vyhláška stanoví technické podmínky věcných prostředků požární ochrany uvedených v odstavci 2, jejichž splnění je podmínkou pro zařazení věcných prostředků požární ochrany do vybavení jednotek požární ochrany podle zákona o požární ochraně.