Osobní ochranné pracovní prostředky

Oděvy s vysokou viditelností, například výstražné vesty, jsou určeny pro použití v podmínkách, kdy vlivem snížené viditelnosti může dojít ke zranění osob. Riziko tohoto druhu se může vyskytovat večer nebo v noci, ale také v mlze, dýmu, apod. Oděvy, vhodné pro takovou situaci, musí být nápadné svou barvou a také by měly být opatřeny prvky, které jsou schopny odrážet světlo. Základní požadavky pro výstražné oděvy jsou uvedeny v evropské normě ČSN EN ISO 20471 „Oděvy s vysokou viditelností - Zkušební metody a požadavky“. Na trhu můžeme ještě najít výrobky, které byly vyrobeny v souladu s předchozí normou, platnou do roku 2013 pod označením ČSN EN 471+A1 „Výstražné oděvy s vysokou viditelností pro profesionální použití - Metody zkoušení a požadavky“. Požadavky obou norem jsou srovnatelné a není důvod k vyřazování oděvů, které jsou opatřeny etiketou s odkazem na starší normu.


Barva musí zaručit vysoký kontrast oděvu vzhledem k prostředí, proti kterému je pozorován. Pro profesionální oděvy je možno vybírat ze tří barev – fluorescenční žlutá, fluorescenční oranžovo-červená nebo fluorescenční červená. Důležitá je plocha těchto materiálů.
Odrazivé retroreflexní materiály, obvykle pruhy široké 50 mm, musí být na oděvu rozmístěny podle pravidel daných uvedenou normou.

Třídy výstražných oděvů

Oděvy pro profesionály jsou rozděleny do tříd (čím vyšší třída, tím lepší viditelnost) podle dvou parametrů:

  • podle minimální plochy nápadných materiálů existují oděvy třídy 1, 2 a 3;
  • podle minimálního koeficientu retroreflexe, v aktuální normě je stanoven pevně, v předchozí normě jsou retroreflexní materiály rozděleny do třídy 1 a 2.
Výběr oděvů

Je potřeba uvést, že nošení oděvu s vysokou viditelností nedává záruku, že uživatel bude viditelný za každé situace. Uživatelům se doporučuje vzít v úvahu převládající okolní pozadí, vzhledem ke kterému je ochrana požadována a podle toho vybrat barvu poskytující potřebný kontrast.
Požadavky na výběr těchto oděvů se mohou v jednotlivých evropských zemích lišit. V České republice zpracovala Technická normalizační komise č. 3 pro OOP tabulku s doporučenými příklady uplatnění jednotlivých tříd.

Příklady uplatnění tříd výstražných oděvů s vysokou viditelností

Druh pracovní činnostiTřída oděvu podle minimální plochy nápadných materiálů 
Práce na stávajících pozemních komunikacích (opravy, údržba) včetně uzavírek 3
Práce na inženýrských sítích (voda, plyn, elektro, apod.) 3
Letecký personál na letištní ploše 3
Svoz odpadků  2
Vyměřování pozemních komunikací a práce na nich 2
Záchranná zdravotní služba  2
Řidiči z povolání, kurýři, poštovní doručovatelé 1

POZNÁMKA – Zařazení do tříd je třeba chápat jako základní doporučení, které může být modifikováno s ohledem na konkrétní podmínky příslušného pracoviště.

 

vesta

Obr. 1

Příklad rozmístění retroreflexních pruhů na vestě je na obrázku č. 1.

vesta2

Obr. 2

V případech, kdy lze v rámci pracovní činnosti předpokládat předklánění pracovníků, doporučuje se použití výstražných oděvů, které jsou vybaveny i svislými retroreflexními pruhy, viz obrázek č. 2

vesta3

Obr. 3

Příklad oděvních součástí pokrývajících trup a paže je na obrázku č. 3.

 

Značení

O vlastnostech oděvů s vysokou viditelností se nemůže uživatel při nákupu sám přesvědčit. Výrobce musí nechat výrobek přezkoušet podle normy ČSN EN ISO 20471 (dříve ČSN EN 471) a v závislosti na výsledcích oděv zařadit do příslušné třídy, zpracovat návod na používání, správným způsobem oděv označit a teprve poté jej může uvádět na trh. Právě podle označení a návodu se může budoucí uživatel orientovat při nákupu. Výrobek musí být mimo jiné označen CE, což znamená, že odpovídá příslušné evropské směrnici, v tomto případě ES 89/686/EHS, která je v České republice uplatněna prostřednictvím nařízení vlády č. 21/2003 Sb. Na výstražném oděvu musí být piktogram podle obrázku 4 a odkaz na příslušnou normu. Společně s piktogramem musí být na oděvu uveden i maximální počet pracích cyklů, protože mají vliv na odrazivé vlastnosti materiálů.

vesta pikto vesta pikto2
Piktogram podle EN ISO 20471 Piktogram podle EN 471

X číslice vedle piktogramu udává třídu ochrany podle plochy materiálu

X číslice vedle piktogramu udává třídu ochrany podle plochy materiálu
Y číslice udává třídu retroreflexního materiálu

 
Návod

Ochranné oděvy musí být dodávaný zákazníkům s písemnými informacemi v češtině. Všechny informace musí být jednoznačné. Mimo jiné musí být poskytnuty následující informace:

  • vysvětlení každého piktogramu a úrovně provedení. Základní vysvětlení zkoušek, které byly provedeny na ochranném oděvu a odpovídající soupis úrovní provedení, nejlépe formou tabulky;
  • musí být uvedeny všechny hlavní základní materiály všech vrstev ochranného oděvu;
  • co má uživatel zkontrolovat před použitím;
  • omezení použití;
  • pokyny pro skladování a údržbu;
  • úplné instrukce pro čištění, velmi důležitou informací je počet čisticích cyklů, neboť mají vliv na odrazivé vlastnosti materiálů;
  • poučení, jak rozpoznat stárnutí a ztrátu účinnosti výrobku;
  • pokyny týkající se případných oprav.

 

Oděvy s vysokou viditelností pro neprofesionální užití

Výše uvedené požadavky jsou stanoveny pro oděvy, které se používají při výkonu pracovní činnosti. Vysoká viditelnost je ale užitečná i při nejrůznějších činnostech, prováděných ve volném čase, při sportu, apod. Samozřejmě je možno použít prostředky odpovídající EN ISO 20471, resp. EN 471, ale existuje i norma ČSN EN 1150, stanovující požadavky na výstražné oděvy s vysokou viditelností pro neprofesionální použití.
U těchto prostředků může být použito více barev základního materiálu a také požadavky na odrazivé pruhy jsou volnější, nicméně i jejich vlastnosti jsou ověřeny příslušnými zkouškami a je u nich garantována potřebná ochranná úroveň. I na takových oděvech musí být odkaz na příslušnou normu, včetně dalších značek a musí být přiložen návod na používání.
Je třeba si uvědomit, že plnohodnotnou ochranu v podmínkách snížené viditelnosti poskytují pouze oděvy splňující výše uvedené normy – v tomto smyslu označené a doplněné návodem. Nelze tedy za oděv s vysokou viditelností považovat každý výrobek, který je vyroben z barevně nápadného materiálu, případně opatřený retroreflexní nášivkou.
Pro úplnost je potřeba ještě zmínit normu ČSN EN 13356, která se uplatňuje u výstražných doplňků pro neprofesionální použití. Doplňky vyhovující této normě jsou určeny nejčastěji k signalizaci vizuální přítomnosti uživatelů při osvětlení předním světlem vozidla na tmavých cestách. Neposkytují plnohodnotnou ochranu, jako výrobky splňující EN 471 nebo EN 1150, ale i v tomto případě splnění normy garantuje minimální ochranné vlastnosti. Takové výrobky je opět možno identifikovat podle označení a návodu.