Soutěž PROFESIONÁL BOZP je národní soutěží jednotlivců, jejímž smyslem je ocenit individuální přínosy osob, které vykonávají práci v dané oblasti, a které napomáhají prosazování kultury prevence rizik v oblasti BOZP ve výstavbě, ke zvyšování úrovně BOZP na staveništích v ČR, ke zlepšení postojů a přístupů jednotlivců, managementů firem i celé veřejnosti k otázkám bezpečnosti práce a ochraně zdraví při práci, ke zvyšování celkové kultury a efektivity práce a podpoře dobrovolného a spontánního přístupu k řešení problémů BOZP v podniku. Jedná se o průlomovou akci, neboť vedle jednorázových i tradičně realizovaných programů pro podniky a jejich celé pracovní kolektivy dosud nebyl v České republice motivačně podpořen a oceňován přínos jednotlivců.
Soutěž má za cíl podpořit aktivní přístup ke správnému provádění zákonem uložených činností koordinátora bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (dále jen „BOZP“) na staveništi v České republice, zpopularizovat tuto pracovní činnost, zvýšit prestiž koordinátora BOZP na staveništi ve vztahu k ostatním účastníkům ve výstavbě a podpořit oprávněné požadavky koordinátorů BOZP na staveništi na řádné finanční ohodnocení jejich činnosti.
Soutěž je určena pro fyzické osoby, které jako odborně způsobilé osoby k činnostem koordinátora BOZP na staveništi zajišťují u podnikajících subjektů tuto činnost na celém území České republiky, popř. i v zahraničí. Odborně způsobilou osobou k činnostem koordinátora BOZP na staveništi se rozumí fyzická osoba podle § 14 až § 18 zákona č. 309/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů, která tuto činnost vykonává v pracovněprávním vztahu nebo jako podnikající fyzická osoba.
Více o soutěži
Vítězové 4. ročníku
Ing. Petr Lajčík, autor vítězné práce v kategorii A zpracoval plán BOZP pro novostavbu budovy F ve Fakultní nemocnici Olomouc. V součinnosti s projektantem navrhl bezpečnostní prvky, důležité pro realizaci z hlediska efektivnosti a ekonomiky, které bylo potřebné promítnout do rozpočtu stavby před výběrem zhotovitele. Šlo např. o zajištění pracovníků během tvorby svislých a vodorovných monolitických konstrukcí.
Bc. Michal Bujnaček, autor vítězné práce v kategorii B aktualizoval plán BOZP pro modernizaci silnice II/473 Šenov – Frýdek-Místek, neboť plán BOZP z přípravy stavby nebyl vyhovující. Stanovil konkrétní postupy prací pro zhotovitele, věnoval se především ochraně veřejnosti, např. při frézování vozovky v těsné blízkosti ZŠ Šenov.
Ing. Hedvika Audová, DiS., autorka vítězné práce v kategorii C navrhla opatření pro umístění mobilního oplocení včetně bezpečnostního značení při výměně lodžiových zábradlí a zasklení lodžií bytového domu. Při rekonstrukci střešního pláště navrhla instalaci hasicích přístrojů do každé strojovny a seznámila pracovníky s jejich umístěním. Dále při revitalizaci panelového domu navrhla zhotovit ochrannou stříšku nad vchodem, aby byla zajištěna bezpečnost osob při vstupu do objektu.
- Tisková zpráva MPSV - Čtvrtý ročník soutěže „Profesionál – koordinátor BOZP na pracovišti“ zná své vítěze
Vítěz 2. ročníku
Ing. Jiří Perďoch, soutěžící v kategorii B zvítězil s projektem, kde jako koordinátor BOZP na staveništi řešil realizaci stavby severního obchvatu silnice I/11 v Opavě
- Tisková zpráva - Druhý ročník soutěže PROFESIONÁL – KOORDINÁTOR BOZP NA STAVENIŠTI zná svého vítěze - VÚBP 2018
Vítězové 1. ročníku
Milan Kondziolka soutěžící v kategorii A zvítězil s projektem, který řešil zaostávání řešení BOZP na staveništích, kdy se řada zadavatelů začíná bezpečností a ochranou zdraví zabývat až v okamžiku zahájení stavby. Dále byly nově využity služby české společnosti Capsa.cz, s.r.o., pro elektronické rozesílání informací. Dalším příspěvkem ke zlepšení práce bylo zpracování jednostránkových informativních listů pro zadavatele (investora).
V kategorii B zvítězila Ing. Monika Vavřínková, která se zaměřila na řešení zajištění bezpečnosti pěších na stavbě akce v Moravských Budějovicích, a díky tomuto projektu nedošlo na stavbě k žádnému ohrožení pěších.
Rizikové provádění dopravy suti z demoličních prací a na snížení drobné úrazovosti na stavbě hotelu Peninsula v Paříži bylo obsahem vítězného projektu Ing. Jiřího Zondlaka z kategorie C. Po zavedení projektu do praxe se snížila úrazovost, na staveništi již nedošlo k úrazu s pracovní neschopností a též klesl počet drobných poranění.
- Tisková zpráva - První ročník soutěže PROFESIONÁL – KOORDINÁTOR BOZP NA STAVENIŠTI zná svého vítěze - MPSV 2016
PROFESIONÁL – KOORDINÁTOR BOZP NA STAVENIŠTI 2022 |
PROFESIONÁL – KOORDINÁTOR BOZP NA STAVENIŠTI 2020 |
PROFESIONÁL – KOORDINÁTOR BOZP NA STAVENIŠTI 2018 |
PROFESIONÁL – KOORDINÁTOR BOZP NA STAVENIŠTI 2016 |