Kategorie:

V rámci celoevropské kampaně Zdravé pracoviště 2023–2025 s názvem Bezpečná a zdravá práce v digitálním věku se 21. června 2023 konal online seminář Bezpečnost práce a ochrana zdraví ve školství z pohledu legislativy a duální vzdělávání.

Kategorie:

Pro členy dobrovolných hasičů a osoby vykonávající vzdělávání dětí na téma připravenost na mimořádné události na lokální úrovni řešitelský tým projektu Komplexní snižování rizik katastrof epidemiologického, přírodního a technického charakteru budováním resilience na lokální úrovni (REZIMAS) zpracoval edukativní plakát VZDĚLÁVÁNÍ DĚTÍ V OBLASTI RESILIENCE NA LOKÁLNÍ ÚROVNI a dotazník PŘIPRAVENOST DĚTÍ V PŘÍPADĚ MIMOŘÁDNÝCH UDÁLOSTÍ NA LOKÁLNÍ ÚROVNI.

Kategorie:

Je to poněkud zvláštní a nekoncepční, ale žákům a studentům škol – základních, základních uměleckých, středních škol, konzervatoří, jazykových škol s právem státní jazykové zkoušky, vyšších odborných a vysokých škol – odpovídá za škodu vzniklou při vyučování, resp. studiu nebo v přímé souvislosti s ním škola stejně jako zaměstnavatel zaměstnancům, tedy podle zákoníku práce. Třeba za věcnou škodu nebo za škodu na zdraví. Určuje to § 391 zákoníku práce. Rozsah odpovědnosti není vždy stejný. Odpovědnost studentům základních škol a základních uměleckých škol (dle § 391 odst. 2zákoníku práce) je přísnější, objektivní, nezáleží, zda škola něco zavinila, kdežto odpovědnost ostatních škol – např. středních a vysokých – nastává za podmínky, že škoda vznikla porušením právních povinností (§ 391 odst. 3 a 4 zákoníku práce).

Kategorie:

Mezi jedno z významných odvětví, na které se oblastní inspektoráty práce zaměřují ve své inspekční a preventivní činnosti, patří oblast školství. Kontrolována je jak problematika bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP), tak i oblast pracovněprávních vztahů (PVP).

Z dlouhodobé statistiky vyplývá, že v minulosti každoročně oblastní inspektoráty práce provedly kontrolu ve zhruba 500 školách (od mateřských škol po univerzity) se zjištěním více než 1 000 porušení vyplývajících z právních předpisů. Většina kontrol se v rámci preventivní činnosti zaměřila na problematiku BOZP. Tomu odpovídá i skutečnost, že drtivá část zjištěných nedostatků, a to více než 90 procent z celkového počtu, byla konstatována právě v oblasti BOZP.

Kategorie:

V tomto článku jsou shrnuty zásady bezpečnosti a ochrany zdraví žáků při mimoškolních akcích, které by se nyní, v období škol v přírodě a školních výletů, mohly zvláště hodit. Obecně platí, že ve všech věcech školské právnické osoby rozhoduje ředitel školy. Asi nejdůležitějším předpisem vztahujícím se k mimoškolním akcím pořádaným školou je Metodický pokyn k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví dětí, žáků a studentů ve školách a školských zařízeních.

Kategorie:
Bezpečnost a ochrana zdraví při práci (BOZP) spočívá především ve vytváření podmínek pro výkon práce v bezpečném a neohrožujícím prostředí. V resortu školství jsou stanovené povinnosti v oblasti BOZP dvojnásobně těžší než v jiných odvětvích, protože vedle zaměstnanců se ve školách pohybuje hlavní objekt vzdělávacího procesu – děti a žáci.
Kategorie:

hasici"Hasiči pro školy" je projekt tvorby výukového materiálu pro podporu vzdělávání v oblasti Ochrany člověka za mimořádných událostí a běžných rizik na 2. stupni základních škol. Pro každý ročník bude vytvořeno 5 hodin z oblasti požární ochrany a ochrany obyvatelstva (celkem tedy 20 výukových hodin) Součástí každé hodiny je interaktivní prezentace, pracovní list pro děti a metodická příručka pro učitele. Materiál plně reflektuje závazné požadavky na výuku dané problematiky, zároveň je logickou a odbornou součástí komplexního vzdělávacího rámce vzdělávání na základních školách. Projekt vzniká ve spolupráci HZS Zlínského a HZS Ústeckého kraje za finanční podpory Ústeckého kraje. Je dostupný  ZDARMA pro všechny školy v České republice. Pro školní rok 2017/2018 je k dispozici první kompletní ročník. Další budou postupně přibývat v následujících letech.

https://www.hasiciproskoly.cz/