Průmyslový robot je automaticky ovládaný víceúčelový manipulátor, programovatelný ve třech nebo více osách, který může být pevný nebo mobilní, určený k použití v průmyslové automatizaci (čl. 3.10 EN ISO 10218-1). Většinou provádí nebezpečné, často se opakující a nepříjemné úkoly. Co má provozovatel v souvislosti s bezpečností práce s průmyslovými roboty zajistit, čtěte v tomto článku.
Robotické zařízení může mít různá provedení:
- robot pracuje v automatickém režimu bez přístupu osob v uzavřeném prostoru bez možnosti vstupu osob za provozu robota;
- robot pracuje v režimu provozní spolupráce v přímé součinnosti s člověkem uvnitř stanoveného pracovního prostoru, kde provádí úkoly současně.
Průmyslový systém robota je systém obsahující:
- průmyslový robot;
- koncový efektor / vyměnitelné zařízení;
- další strojní vybavení, zařízení, vnější pomocné osy nebo snímače podporující vykonávání úkolu robota.
Vždy je třeba mít na paměti, že se jedná o strojní zařízení, které pracuje automaticky ve vymezeném prostoru, o kterém se předpokládá, že se v něm nepohybují žádné osoby!
Provozovatel je povinen zajistit:
- školení zaměstnanců pro bezpečné používání robota (ovládání, zastavování, programování, provoz) včetně seznámení s možnými nebezpečími při jeho používání;
- stanovení provozních rizik při používání robotického zařízení;
- určení pracovních postupů při provozu robotického zařízení, a to včetně výměny koncových zařízení (musí být určen prostor pro bezpečnou manipulaci při výměně koncových zařízení mimo pracovní prostor robota), a při jeho nastavování („učení“).
Zaměstnanec je povinen seznámit se s návodem k používání robotického zařízení včetně výměny koncových zařízení a dbát na osobní bezpečnost při jeho používání.
Každý robot musí mít funkci ochranného zastavení (přerušení provozu, který dovoluje řádné zastavení pohybu za účelem bezpečnostní ochrany a které zajistí zachování logiky programu pro umožnění opětovného spuštění) a nezávislou funkci nouzového zastavení (STOP tlačítko).
Každý robot má ovládací program – soubor instrukcí, který stanovuje možnosti, činnosti a odezvy robota, a ověření programu za účelem potvrzení dráhy robota a provedení procesu.
Každý robot musí být vybaven ručním ovládacím / programovacím panelem, což je ruční jednotka propojená s ovládacím systémem, kterým může být robot programován, nebo s ním může pohybovat. Tento panel bývá doplněn kabelem o délce větší, než je maximální dosah robotického zařízení.
POZOR! Výrobce robota nemusí vědět, jaké vyměnitelné zařízení bude na něj instalováno!
Na co si dávat pozor:
- správně zhodnotit a stanovit požadavky na robotické zařízení;
- správně určit rozsah dodávky (co všechno budu potřebovat);
- požadovat předvedení zařízení;
- požadovat zaškolení obsluhy;
- požadovat předložení všech podkladů (návodů, bezpečnostního značení, výrobních štítků a prohlášení o shodě) před dokončením díla;
- řádně sepsat předávací protokol - musí zde být uveden rozsah zkoušek a jejich výsledky, předložené dokumenty a jejich správnost.
Související právní předpisy:
- zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů;
- nařízení vlády č. 118/2016 Sb., o posuzování shody elektrických zařízení určených pro používání v určitých mezích napětí při jejich dodávání na trh;
- nařízení vlády č. 176/2008 Sb., o technických požadavcích na strojní zařízení, ve znění pozdějších předpisů;
- nařízení vlády č. 219/2016 Sb., o posuzování shody tlakových zařízení při jejich dodávání na trh;
- nařízení vlády č. 116/2016 Sb., o posuzování shody zařízení a ochranných systémů určených k použití v prostředí s nebezpečím výbuchu při jejich dodávání na trh;
- nařízení vlády č. 117/2016 Sb., o posuzování shody výrobků z hlediska elektromagnetické kompatibility při jejich dodávání na trh, ve znění nařízení vlády č. 350/2022 Sb.;
- nařízení vlády č. 375/2017 Sb., o vzhledu, umístění a provedení bezpečnostních značek a značení a zavedení signálů.
- JANČÍK, Zbyněk. Stručná pravidla bezpečnosti práce s průmyslovými roboty. Portál BOZPinfo.cz,dostupné z: https://www.bozpinfo.cz/strucna-pravidla-bezpecnosti-prace-s-prumyslovymi-roboty.