S ohledem na zavádění nových českých technických norem a na změny v legislativě, které probíhají od roku 2021, byla provedena celá řada odborných seminářů a školení. Cílem těchto akcí bylo seznámit odbornou veřejnost s probíhajícími změnami a s jejich důsledky, které budou mít vliv na praktickou činnost elektrikářů a revizních techniků. Cílem tohoto článku je vysvětlit čtenářům z řad odborné i laické veřejnosti, kdo, proč a jakým způsobem provádí revize elektrických spotřebičů, protože se na toto téma stále vyskytují dotazy.

Dnem 1. 7. 2022 nabývá účinnosti zákon č. 250/2021 Sb.o bezpečnosti práce v souvislosti s provozem vyhrazených technických zařízení a o změně souvisejících zákonů a příslušná prováděcí nařízení vlády, která mimo jiné nahrazují vyhlášku č. 50/1978 Sb.o odborné způsobilosti v elektrotechnice (nyní nařízení vlády č. 194/2022 Sb., o požadavcích na odbornou způsobilost k výkonu činnosti na elektrických zařízeních a na odbornou způsobilost v elektrotechnice a vyhlášku č. 73/2010 Sb.o stanovení vyhrazených elektrických technických zařízení, jejich zařazení do tříd a skupin a o bližších podmínkách jejich bezpečnosti (vyhláška o vyhrazených elektrických technických zařízeních) (nyní nařízení vlády č. 190/2022 Sb.o vyhrazených technických elektrických zařízeních a požadavcích na zajištění jejich bezpečnosti).

Odbornou způsobilost v elektrotechnice od 1. 7. 2022 upravuje nařízení vlády č. 194/2022 Sb.o požadavcích na odbornou způsobilost k výkonu činnosti na elektrických zařízeních a na odbornou způsobilost v elektrotechnice.

V tomto článku bychom vás chtěli seznámit se závažnou událostí z nedávné doby a připomenout pravidla správného chování při činnostech v ochranných pásmech nebo v jejich blízkosti.

V České republice snad není katastrální území, kterým by nevedlo vysoké napětí (VN), v mnoha případech vede velmi vysoké napětí (VVN) nebo zvlášť vysoké napětí (ZVN).

Používání elektrických zařízení v každodenním životě v sobě bohužel skrývá také nebezpečí. Především v domácnostech, dílnách a na zahradách stále dochází ke smrtelným úrazům elektrickým proudem, kterým by bylo možno snadno předejít. Řešením jsou bezpečnostní zásuvky, bezpečnostní vidlice a adaptéry s vestavěným proudovým chráničem. Neustále kontrolují připojené spotřebiče. Při poruchovém proudu vypnout přívod proudu dříve, než se stane neštěstí.

Článek popisuje průběh a příčiny smrtelného pracovního úrazu elektrickým proudem při obsluze elektrického ponorného kalového čerpadla. Ukazuje nesprávnou reakci provozovatele na výsledek revize elektrické instalace a zjištěné závady. Dále je zde uveden nesprávný způsob uvedení tohoto čerpadla do užívání a v závěru přijatá nápravná opatření.