Používání elektrických zařízení v každodenním životě v sobě bohužel skrývá také nebezpečí. Především v domácnostech, dílnách a na zahradách stále dochází ke smrtelným úrazům elektrickým proudem, kterým by bylo možno snadno předejít. Řešením jsou bezpečnostní zásuvky, bezpečnostní vidlice a adaptéry s vestavěným proudovým chráničem. Neustále kontrolují připojené spotřebiče. Při poruchovém proudu vypnout přívod proudu dříve, než se stane neštěstí.
Užití elektrické energie přináší 2 rizika:
Nebezpečí požáru
Pro vznik požáru jsou nutné tři podmínky:
- přítomnost kyslíku,
- hořlavý materiál,
- vznícení.
První dvě existují ve všech domácnostech. Elektrická energie je jedním z potenciálních zdrojů vznícení, dalšími jsou vaření, tepelné spotřebiče a neopatrná manipulace s ohněm (svíčky, cigarety atd.).
Zásah elektrickým proudem
Každá část elektrického zařízení může potenciálně vyvolat poruchu. Uživatel se musí být chránit před účinky elektrického poruchového proudu.
Některé příčiny úrazu
- technické závady strojů a elektrických zařízení/mechanismů, elektrických spotřebičů, distribučních zařízení/rozvoden apod.
- vady elektroinstalačního materiálu (el. vodičů/ napájecích kabelů a přívodních šňůr)
- špatná (nedostatečná, nesprávná nebo nekvalifikovaná) údržba pracovního zařízení, stroje, spotřebiče nebo distribučního zařízení
- neodpovídající stav (opotřebení, stáří) elektrického zařízení, stroje, spotřebiče, elektroinstalací apod.
- tření a přehřátí
Zdraví pracovníka mohou ohrozit jak tyto uvedené příčiny, tak požáry, které bývají jejich doprovodným jevem (následkem zkratu, tření nebo přehřátí).
- cizí předmět ve stroji poháněném el. proudem
- porušení předpisů a nerespektování výstrahy nebo zákazu (výstražné nebo zákazové značky)
- porušení bezpečné/doporučené vzdálenosti od elektrického zařízení, zejména od zdrojů vysokého napětí
- nesprávná nebo neoprávněná/nekvalifikovaná obsluha pracovního zařízení, stroje, spotřebiče nebo distribučního zařízení (zejména jsou-li pod napětím)
- nesprávná nebo neoprávněná/nekvalifikovaná manipulace s el. vodiči (napájecí kabely a přívodní šňůry, zejména jsou-li pod napětím)
- manipulace s vodou nebo jinými vodivými látkami v blízkosti strojů a elektrických zařízení/mechanismů, a elektrického vedení
- nedostatečná nebo nesprávná ochrana člověka před kontaktem s živými nebo nebezpečnými částmi el. strojů, zařízení apod. (zábrany - kryty, mříže, ploty nebo osobní ochranné pracovní prostředky)
- nedbalost
Typy poranění
- poranění elektrické (elektrický šok),
- poranění tepelné - popáleniny,
- a poranění mechanické, které bývá druhotné (pád, exploze, křečovitý stah svalů).
Poškození zdraví a následky závisí na druhu proudu (stejnosměrný, střídavý), jeho napětí, frekvenci, odporu a intenzitě, ale také na době kontaktu s elektřinou a cestě, kudy prochází tělem. Pokud dojde k zástavě dýchání a oběhu, je nutné zahájit oživování s co nejmenší časovou prodlevou.
Postup při záchraně osoby zasažené elektrickým proudem
Zásady, které byste měli znát, než začnete se záchranou
- Jako zachránce jste také vy v nebezpečí! Dbejte proto primárně na vlastní zdraví. Jeden špatný dotyk znamená, že už nebudete zachránce.
- Hlavním cílem záchrany je přerušení elektrického napětí, které působí na postiženého! To by měla být první věc, kterou uděláte.
- Nikdy nesahejte na osobu, do které stále proudí elektřina! Nejdříve vypněte proud pomocí vypínače, jističe nebo hlavního vypínače.
- Při záchraně osoby zasažené vysokým napětím nad 1000V se k ní nepřibližujte! Může dojít k elektrickému oblouku, který vás zasáhne až na 20 metrů od zdroje.
- Při záchraně osoby zasažené bleskem předvídejte další blesk! Často se stává, že poblíž znovu udeří.
- Používání improvizovaných izolačních pomůcek, jako jsou gumové rukavice, násady od koštěte apod., k oddělení zasaženého od elektrického proudu, nemusí být vždy spolehlivé! Použijte je pouze v krajním případě.
Nízké napětí do 1000V - domácnost, kancelář, místnost aj.
- Přerušte kontakt zraněného s elektrickým vodičem. Vypněte spotřebič tak, že vytáhnete šňůru z elektřiny, nebo vypnete jističe.
- Pokud zasažený už není pod elektrickým proudem, zkontrolujte jeho stav a přitom volejte Zdravotnickou záchrannou službu 155, nebo Jednotné evropské číslo tísňového volání 112.
- Průběžně kontrolujte stav zraněného, ošetřete mu zranění a zajistěte jeho základní životní funkce (vědomí, tep, dech).
- Dojde-li k selhání základních životních funkcí, okamžitě zahajte resuscitaci (masáž srdce, umělé dýchání. Je-li k dispozici externí defibrilátor, použijte ho.
- Má-li zasažený popáleniny, přikryjte je sterilním obvazem z lékárničky.
- Pokud zasažený krvácí, pokuste se to zastavit. Použijte sterilní obvaz. Není-li k dispozici, použijte bavlněný šátek nebo jakýkoliv jiný čistý hadr či kus oblečení.
- Je-li zraněný v bezvědomí, zakloňte mu hlavu a zkontrolujte zda dýchá nebo nedýchá normální způsobem.
- Pokud zraněný dýchá, nechte mu zakloněnou hlavu do doby než přijede záchranná služba.
- Přikryjte zraněného dekou nebo jiným kusem látky a udržujte jeho tělesnou teplotu.
- Pokud zraněný nedýchá nebo dýchá špatně, zahajte resuscitaci a postupujte stejně, jako při zástavě dechu.
Vysoké napětí nad 1000V - podzemní síť, vysoké vedení, vlak, metro aj.
- Dokud není odpojen elektrický proud vysokého napětí, nepřibližujte se ke zraněnému. Hrozí vysoké nebezpečí obloukového výboje, který může člověka zasáhnout až na 20 metrů a způsobit mu smrt.
- Zajistěte vypnutí elektrického proudu vysokého napětí. S velkou pravděpodobností to neuděláte sami. Okamžitě volejte složky IZS, ZZS nebo HZS, kteří jsou schopni zajistit vypnutí proudu.
- Do příjezdu odborné pomoci postupujte stejně, jako při zásahu nízkým napětím do 1000V v předchozím odstavci.
Jak použít externí defibrilátor, je-li k dispozici?
Je-li k dispozici automatizovaný externí defibrilátor (AED), který umí vydat elektrický výboj pro případ fibrilace srdce zraněného a pomoci k obnově srdeční činnosti, použijte ho. Zde je krátký návod, jak se s ním zachází.
- Standardní resuscitaci provádějte do doby, než je na místě externí defibrilátor.
- Zapněte přístroj, vezměte si do ruky elektrody a nalepte je na hrudník postiženého.
- Po nalepení elektrod na hruď můžete stlačovat hrudník postiženého, ale nedotýkejte se ho jakoukoliv částí vašeho těla, protože bude probíhat analýza rytmu a následně elektrický výboj.
- Podle pokynů na přístroji pak po provedeném či neprovedeném výboji do těla postiženého pokračujte v resuscitaci, a to až do obnovení životních funkcí nebo příjezdu záchranářů.
S použitím externího defibrilátoru vám pomohou také dispečeři IZS po telefonu.
Úraz elektrickým proudem způsobí v organizmu řadu změn, které nelze při prvním kontaktu s postiženým poznat. I postižený, který je po úrazu elektrickým proudem při vědomí a relativně v pořádku, je tedy ohrožen selháním základních životních funkcí, a to i po relativně delším časovém období. Proto postižené, zejména při hromadných úrazech, v pravidelných časových intervalech kontrolujeme (nejlépe po 1 minutě). Pokud počet postižených přesahuje počet zachránců, věnujeme se nejdříve postiženým nedýchajícím, ale s hmatným tepem.
zdroj: https://www.skolenibozp.cz/aktuality/prvni-pomoc-pri-zasahu-elektrinou/